Jak wybrać wannę dla siebie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Myślisz o zakupie wanny SPA? Zapewne zatem doskonale już wiesz, że wybór wcale nie jest taki prosty – na rynku istnieje wiele modeli różniących się od siebie rozmaitymi cechami i parametrami. Jak zatem wybrać wannę najlepiej dostoswaną do swoich potrzeb? Zapraszamy do lektury!

Wanny SPA – jakie cechy mają znaczenie podczas dokonywania wyboru?

Wybór wanny SPA, to nie łatwe zadanie. W Internecie możemy znaleźć szereg haseł opisujących ofertę producentów – wanny ogrodowe, wanny z pokrywą, basem ogrodowy… Jeśli czujecie się nieco zdezorientowani ilością dostępnych na rynku modeli, mamy nadzieję, że w tym miniporadniku dowiecie się, na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednią wannę dla siebie – tak, by pozwoliła nam ona na luksusowy wypoczynek każdego dnia!

Rozmiar

Jest to najbardziej oczywista cecha charakteryzująca każdą z wanien. Poszczególne modele różnią się pod względem wymiarów, a tym samym także – liczby osób, które mogą pomieścić. Najczęściej spotykane wymiary, jeśli chodzi o długość wanny, to od ok. 150 cm do 220 cm, natomiast ich szerokość oscyluje w granicach od ok. 70 cm do ok. 160 cm.

Kształt

Wanna SPA może mieć rozmaite kształty – począwszy od tych najbardziej oczywistych, jak kwadrat czy prostokąt, po bardziej niestandardowe – trójką, owal, czy nawet sześcio- lub ośmiobok. Wybór kształtu powinien być podyktowany różnorodnymi czynnikami, takimi jak:

  • Kwestie estetyczne – tu sprawa jest najprostsza – wszystko bowiem zależy od naszego gustu. Rekordy popularności biją obecnie wanny kwadratowe – znakomicie prezentują się one zwłaszcza podczas wszelkich przyjęć ogrodowych.
  • Liczba osób – wanny kwadratowe mogą pomieścić zazwyczaj około czterech osób, wanny prostokątne są zaś nieco bardziej elastyczne pod tym względem – możemy spotkać zarówno wanny dwuosobowe, jak i mogące pomieścić nawet do siedmiu osób.
  • Miejsce, gdzie chcemy umieścić wannę – kształt wanny należy dostosowywać do docelowego miejsca, w którym ma się ona znaleźć. Jako wanna narożna znakomicie sprawdzi się wanna kwadratowa, jeśli zaś dysponujemy większą przestrzenią, możemy wybrać wannę prostokątną lub o innym, bardziej niestandardowym kształcie.

Design

Pod względem designu największe znaczenie odgrywają kolory – zarówno brodzika, jak i zewnętrznej obudowy. Podczas gdy wnętrze wanny jest z reguły białe, warianty obudowy niejednokrotnie znacząco się między sobą różnią. Najczęściej występującymi barwami są kolory klasyczne – czarny, brązowy lub grafitowy, nadający naszej wannie luksusowy, elegancki wygląd.

Obudowy wanny zróżnicowane są także pod względem struktury. Na rynku można spotkać zarówno wanny o gładkiej strukturze, jak też – zgodnie z popularnym ostatnio trendem – o strukturze imitującej drewno. Ten drugi wariant sprawdza się znakomicie w przypadku wanny tarasowej lub ogrodowej – drewnopodobna faktura sprawi, że wanna znakomicie wkomponuje się w aranżację naszego ogrodu lub tarasu.

Na walory wizualne wanny wpływa też opcja oświetlenia niecki kolorowym światłem LED. Obecnie funkcję te posiada wiele modeli wanien SPA na rynku – taka feeria podwodnych barw sprawdza się doskonale zwłaszcza podczas wszelkich przyjęć i zabaw. Znakomicie działa ona także na nasz organizm, pozwalając nam się wyciszyć i lecząc określone dolegliwości – jest to istota chromoterapii, czyli leczenia kolorami.

Parametry relaksacyjne

Na cechę tę składa się zarówno liczba dysz do hydromasażu, jak i ich rodzaj. W zależności od rodzaju wykonywanego hydromasażu liczba dysz będzie się różnić – więcej dysz znajdziemy w przypadku masażu powietrzno-wodnego, mniej – dla masażu wodnego.

Dysze mogą się też różnić rodzajem. Najczęstszym ich podziałem jest zróżnicowane na dysze ruchome i nieruchome. Dysze ruchome mogą obracać się w kierunku 360 stopni bądź zmieniać swój kierunek, dysze nieruchome umiejscowione są zaś w jednym miejscu, co pozwala uzyskać efekt biczów wodnych uderzających na nas z całą mocą.

Parametry techniczne

W kwestiach technicznych zdecydowanie warto zwrócić uwagę na moc pompy oraz jej prędkość. Warto też sprawdzić, jakiego rodzaju panel sterowania jest zainstalowany w danym modelu. Jest to niejako część „zarządzająca” działaniem całej wanny SPA, warto zatem zwrócić uwagę, by była ona jak najlepszej jakości.

W przypadku wanien z hydromasażem ogromne znaczenie mają funkcjonalności związane z utrzymaniem stałej temperatury wody – nikt nie lubi, gdy podczas relaksującej kąpieli woda zaczyna stygnąć. Warto zatem zwróci uwagę, w jaki podgrzewacz wody jest wyposażany interesujący nas model, a także czy posiada on dodatkową funkcję w postaci pokrywy z izolacją termiczną. Jest to niezwykle ważna opcja zwłaszcza gdy myślimy o ogrodowej wannie SPA, naszym kąpielom często więc będą towarzyszyć różne warunki atmosferyczne.

Cena

Ceny wanien są bardzo zróżnicowane, co oddaje różnorodność ich parametrów – począwszy od rozmiaru, przez kształt, na aspektach technicznych kończąc. Najtańsze wanny można kupić już za 2-3 tysiące złotych, jednak pamiętajmy, że wanna z hydromasażem, to produkt, który ma nam służyć przez długie lata. Warto więc podczas zakupu myśleć w perspektywie długodystansowej i wybierać takie modele, które wykonane są z najlepszej jakości materiałów pochodzących od sprawdzonych producentów. Warto więc zainwestować często nieco większą kwotę, by mieć całkowitą pewność, że kupiliśmy wytrzymały i solidny produkt.

Nie zapominajmy, że na ogólny koszt wanny składa się nie tylko jej cena, ale także sposób i częstotliwość jej użytkowania. Jeśli wybierzemy wannę o większej powierzchni, siłą rzeczy będziemy potrzebować do jej napełnienia większej ilości wody, a zatem ogólny koszt związany z jej utrzymaniem wzrośnie.

O czym jeszcze należy pomyśleć przed wyborem wanny z hydromasażem?

Decydując się na wybór konkretnego modelu wanny z hydro, musisz wziąć pod uwagę, w jakim miejscu ma się ona docelowo znajdować. Przede wszystkim – czy będzie usytuowana na zewnątrz, czy w domu.

Jeśli zdecydujemy się na domową wannę SPA, koniecznie należy wcześniej zaplanować, w jakim dokładnie miejscu w naszym domu chcemy ją umieścić. Może okazać się, że konieczne będzie zamontowanie pewnych elementów, które pomogą utrzymać się tak ciężkiej konstrukcji – na przykład belek wzmacniających strop. Nie zapominajmy bowiem, że do ciężaru wanny należy doliczyć także ciężar znajdujących się w nim osób, a także wody.

Jaka wanna z hydromasażem najlepiej spełni Twoje potrzeby?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak wykazaliśmy powyżej, liczba czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu wanny, jest naprawdę duża. Dobranie wszystkich parametrów jest przy tym jedynie naszą decyzją. Nie istnieją żadne obiektywne przesłanki czy reguły, zgodnie z którymi należy wybierać określone modele, a inne odrzucać. Jedynie nasza wygoda jest w tym przypadku wyznacznikiem tego, na jaki model powinniśmy się zdecydować. Dlatego tak ważne jest, by być świadomym swoich potrzeb w tym zakresie.

Jeśli masz problem ze zdefiniowaniem tego, czego oczekujesz od domowej wanny SPA, skorzystaj z pytań, które przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej. Możesz traktować je w kategorii checklisty, która pozwoli Ci sobie uświadomić swoje oczekiwania wobec wanny SPA, a tym samym – podpowie, jakie decyzje zakupowe będą w Twoim przypadku najlepsze:

  1. Do czego wanna ma służyć: do samotnego relaksu, spędzania czasu z rodziną czy też jako element przyjęć ze znajomymi?
  2. Ile osób będzie zazwyczaj przebywało jednocześnie w wannie?
  3. Gdzie chcemy umieścić wannę – wewnątrz, jako minibasen ogrodowy, czy w domu?
  4. Jeśli chcemy postawić na domową wannę SPA – w jakim pomieszczeniu będzie się ona znajdować?
  5. Jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup wanny z wanny SPA?

Jaka wanna SPA – podsumowanie

Wanien SPA na rynku jest bardzo dużo – do tego stopnia, że przeglądając ofertę w Internecie, szybko można się pogubić w rozmaitych ich rodzajach i funkcjonalnościach. Decydując się na zakup wanny z hydromasażem, należy wziąć pod uwagę szereg rozmaitych czynników, które razem pozwolą nam wybrać model idealny. W ferworze podejmowania decyzji zakupowych nie zapominajmy jednak o podstawowym celu wanny SPA – ma ona służyć przede wszystkim naszemu relaksowi i wypoczynkowi.

W naszej ofercie posiadamy szereg luksusowych i zarazem komfortowych wanien SPA, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zobacz pozostałe wpisy na blogu

Więcej
Najlepsze naturalne dodatki do kąpieli

Najlepsze naturalne dodatki do kąpieli

Kąpiel w wannie jacuzzi to nie tylko sposób na relaks i odprężenie, ale również doskonała okazja do pielęgnacji ciała i ducha. Aby uczynić ten czas...

Jacuzzi Party: Organizacja idealnego wieczoru z przyjaciółmi!

Jacuzzi Party: Organizacja idealnego wieczoru z przyjaciółmi!

Organizacja wieczoru z przyjaciółmi wokół jacuzzi to doskonały sposób na relaks i zabawę. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowania, aby...

Jakie są najczęściej zadawane pytania przed zakupem wanny SPA?

Jakie są najczęściej zadawane pytania przed zakupem wanny SPA?

Decyzja o zakupie wanny SPA do ogrodu to inwestycja w relaks, zdrowie i komfort na długie lata. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto...

Pomysły na aranżację strefy relaksu z jacuzzi w ogrodzie lub w domu

Pomysły na aranżację strefy relaksu z jacuzzi w ogrodzie lub w domu

Wanna SPA to synonim luksusu i relaksu, które może stać się centralnym punktem w twoim ogrodzie lub domu. odpowiednia aranżacja strefy relaksu z...

Transport

Transport rozpatrywany indywidualnie
w zależności od potrzeb.

Montaż

Profesjonalny montaż wanny w Państwa domu lub ogrodzie.

Serwis

Opieka i doradztwo serwisowe najwyższej jakości.